2009-02-19

Stefan Romecki drugi w plebiscycie

Stefan Romecki zajął drugie miejsce w plebiscycie tygodnika "Teraz Koszalin" - Róża i Kaktus Roku 2008.

Drugie miejsce i aż 511 głosów przypadło w udziale Stefanowi Romeckiemu, radnemu miejskiemu, znanemu ze swej działalności charytatywnej i... naszemu ubiegłorocznemu zdobywcy tytułu Róży Roku. "Człowieka mierzy się sercem, więc z serca głosuję na pana Romeckiego. Cierpliwie, trwale i konsekwentnie służy on człowiekowi, najczęściej zagubionemu, bezsilnemu i ubogiemu" - oceniła Teodozja Mazur.
[Teraz Koszalin - 19 lutego 2009]
Pierwsze miejsce zajął i zdobył tytuł Róży Roku 2008, Rafał Janus, dyrektor Liceum im. St. Dubois w Koszalinie. Tytuł Kaktusa Roku 2008 przypadł Tomaszowi Ucińskiemu, dyrektorowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. (mu)


2009-01-25

Byliśmy u Janka

Jak zwykle, w rocznicę śmierci Janka Stawisińskiego, odwiedziliśmy Go na cmentarzu.

Skromną uroczystość zorganizował Tadeusz Wołyniec ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym wraz z Władysławem Szpindorem, Zbyszkiem Nowakiem i Czesławem Dębcem. Komitet Obywatelski Miasta Koszalina reprezentował Stefan Romecki. Nad grobem odmówiono modlitwę, zapalono lampki i złożono kwiaty.

Tablica ku czci Janka Stawisińskiego wmurowana w ścianę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie

Cieszy fakt, że coraz więcej osób i instytucji pamięta o rocznicy śmierci Janka. W tym roku uroczystości organizowało miasto (chociaż z niewiadomych powodów odbyły się one dzień wcześniej). Uczestniczył w nich prezydent Mirosław Mikietyński, a także delegacje różnych środowisk. Obecni byli czołowi działacze koszalińskiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo ważne oświadczenie padło w polskim Sejmie. Poseł Czesław Hoc oddał hołd Jankowi Stawisińskiemu na forum najwyższego organu przedstawicielskiego Narodu Polskiego, wygłaszając uroczyste oświadczenie. Są w nim również słowa o niezłomnej koszaliniance Zofii Pietkiewicz oraz wiersz o Janku jej autorstwa. (at)


2000-01-26

Wspieramy akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu".

Komitet ObywatelskiMiasta Koszalina przystąpił do akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu".

25 stycznia br. KOMK wystosował pismo do prezesa Fundacji Paradis Judaeorum, pana Michała Tyrpy:

Szanowny Panie,
Komitet Obywatelski Miasta Koszalina zgłasza swój udział w akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu". (...) Podziwiamy Pańską determinację w dążeniach do uhonorowania jednego z najwiekszych bohaterów. Siostra Rotmistrza, organizowała w Koszalinie bibliotekarstwo zaraz po wojnie. Można więc powiedzieć, że tworzyła podwaliny pod polską kulturę w Koszalinie. Obok, w Słupsku, pierwszym kapłanem katolickim był ks. Jan Zieja, który był kapelanem Tajnej Armii Polskiej, musiał zatem znać rtm. Witolda Pileckiego. Tutaj w Koszalinie, prowadzimy równiez strone internetową o ks. Janie Ziei (www.zieja.ovh.org)
Pozdrawiamy serdecznie
Tadeusz Rębisz, Stefan Romecki, Tadeusz Wołyniec
(Rotmistrz Pilecki)

Już następnego dnia otrzymaliśmy odpowiedź z Krakowa:

Szanowni Państwo,
serdecznie dziękuję za miłe słowa oraz za akces do inicjatywy "Przypomnijmy o Rotmistrzu". Link do Waszej strony internetowej został dopisany do listy instytucji, które popierają naszą - teraz już wspólną - akcję społeczną.
W załączniku przesyłam baner akcji. Zachęcam do zapoznania się z materiałami i dokumentami, które od stycznia zeszłego roku publikowałem pod adresem Blog Michała Tyrpy (...)
Łączę wyrazy szacunku i serdecznie pozdrawiam.Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
Niebawem, na stronach naszego portalu, ukażą się artykuły o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. (red)


(Michał Tyrpa)MICHAŁ TYRPA - publicysta, prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").Koszalin 2009 | www.komk.ovh.org | Komitet Obywatelski Miasta Koszalina